GELİYORUZ !!!
AFYONTÜRK TV DE YEPYENİ PROJEYLE YAKINDA EKRANLARDAYIZ ...
reklam
  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST

grand pasha bet

“Demokrasi için gazetelerimiz vazgeçilmezdir”

“Demokrasi için gazetelerimiz vazgeçilmezdir”

BİK Anadolu Gazete Sahipleri Temselcisi Mustafa Arslan ile Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu Genel Başkanı Nuri Kolaylı, Afyonkarahisar basınındaki örnek birlikteliği tebrik ederken, Anadolu Basını’nın önemine işaret ettiler

Basın İlan Kurumu (BİK) Genel Kurulu Anadolu Gazete Sahipleri Temsilcisi ve Konya Yenigün Gazetesi sahibi Mustafa Arslan ile Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu Genel Başkanı ve Bursa Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nuri Kolaylı, Afyonkarahisar Basın Yayın Derneği’ni ziyaret ettiler.

“Afyon’daki birliktelik Türkiye’ye örnek”

Afyonkarahisar basın camiasındaki birliktelik tablosunu takdirle izlediklerini belirten BİK Gazete Sahipleri temsilcisi Mustafa Arslan, “Afyonkarahisar’daki birliktelik örnek bir birliktelik. Afyonkarahisar basını öncü oldu. Afyonkarahisar basınına biz de özel önem veriyor ve yakından takip ediyoruz. Burada sevdiğimiz dostlarımız var. Gazeteci meslektaşlarımızın Türkiye’nin pek çok yerinde büyük bir sorun olarak karşımıza çıkan çok parçalı yapıya son verip, eskiden beri tanıdığımız, kişiliği tebarüz etmiş, camiayı hakkıyla temsil edecek bir meslektaşımız olan Sezer Küçükkurt kardeşimizin başkanlığında tek bir çatı altında birleşmiş olmalarından son derece mutluyuz. Bu birliktelikte emeği geçen başta H. Hakkı Özsoy büyüğümüz olmak üzere tüm meslektaşlarımızı kutluyoruz.” dedi.

“Devlet tarafından denetlenen, düzenlenen ve desteklenen bir sektörüz”

Anadolu basının önemli bir kriz döneminden geçtiğini bu sıkıntılı dönemi en az hasarla atlatmak adına BİK ve diğer resmi kurumlar nezdinde çalışmalarını sürdürdüklerini belirten Mustafa Arslan, “Anadolu basınının demokrasinin vazgeçilmez bir ögesi olarak varlığını sürdürmesi adına tüm gücümüzle mücadelemizi sürdüreceğiz” dedi. Anadolu basınının, yerel gazetelerin Devlet mekanizması ile birlikte demokratik sistemin işlemesinde de önemli bir payı olduğuna dikkat çeken Mustafa Arslan, “Gazetelerimiz kamudaki hizmetlerin tanıtımı, vatandaş adına denetimi, desteklenmesi ya da yönlendirilmesi adına hizmet veriyor. Devlet tarafından denetlenen, düzenlenen ve desteklenen bir sektör. Sektörümüüzün varlığı hem devlet aygıtımızın aksaksız çalışması, hem de demokrasimizin sağlıklı işlemesi adına vazgeçilmezdir. Radyo ve televizyonlarımız ile gazetelerimiz kanunlara tabi olarak denetim kapsamındadır. İnternet ortamında yayın yapan meslektaşlarımız da, bizler de bu alandaki kanuni boşluğun sıkıntılarını yamaktayız. Ümid ediyoruz ki önümüzdeki dönemlerde bu boşluk da kanuni düzenlemelerle doldurulacak, sektörümüz daha işler bir yapıya kavuşacaktır” dedi.

“Basın Etik Kurulu son derece faydalı”

Türkiye Fazeteciler Konfederasyonu Başkanı ve Bursa Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nuri Kolaylı da Ege Gazeteciler Federasyonu’nun Genel Merkezi konumundaki Afyonkarahisar’daki güç birliğinin önemine dikkat çekerek, “Sezer kardeşimiz bizim yıllardır beraber hareket ettiğimiz, işbirliği içerisinde olduğumuz bir kardeşimizdir. Bu görevi layıkıyla yerine getirecektir. Bu güç birliği mesleğimize de Afyonkarahisar’a da önemli kazanımlar sağlayacaktır” dedi.

Bursa Gazeteciler Cemiyeti olarak Bursa’da oluşturdukları “Basın Etik Komisyonu”nun Afyonkarahisar’a da model teşkil edeceğini öğrenmekten son derece mutlu olduğunu belirten Nuri

Kolaylı, “İşte birlikteliğin ilk meyveleri de alınmaya başlamış. Biz Bursa’da hayata geçirdiğimiz modelle ilgili olarak her türlü desteği sağlamaya hazırız. Bursa’da ortaya koyduğumuz Basın Etik Komisyonu modeli, sektörümüzü istismar etmek isteyen, kamu üzerinde basın aracılığıyla haksız güç elde etmek isteyenlere karşı bir önlem yapılanmasıdır” dedi.

“Amaç sansür değil, sağlıklı iletişim”

Basında otokontrolü sağlayan Bursa Basın Etik Komisyonu hakkında bilgilendirmede bulunan TGK Genel Başkanı ve Bursa Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nuri Kolaylı, “Bursa Valiliği, Bursa Büyükşehir Belediyesi, alt belediyeler, BTSO, Uludağ Üniversitesi ve gazeteci meslektaşlarımızdan oluşan bir komisyon bazı ilkeler belirledi. Mesela haftada en az 5 gün köşe yazısı yazmayanların, işletmesinde en az 3 gazeteci çalıştırmayan internet sitelereninin, en gaz 3 gazeteciye görev vermeyen dergilerin kamu kurumlarının toplantılarına çağrılmasına müsaade edilmiyor. Bu komisyonun belirlediği isimler basın bültenlerinden faydalanabiliyor. Aksi taktirde mesleğimizle hiç ilgisi olmayan kişilerin mesleğimize zarar verici davranışları ile karşılaşabiliyoruz. Bu komisyon kesinlikle sansür kurulu gibi bir yapı değil. Aksine basın mensuplarının sağlıklı haber almasını, kamu ile basın arasındaki ilişkilerin sağlıklı yürütülmesini amaçlayan bir yapı. Afyonkarahisar’da da böyle bir yapılanma olduğunda biz tüm imkanlarımızla sizlere destek veririz” dedi.

“Yasal düzenlemeyi sabırsızlıkla bekliyoruz”

Afyon Türkeli Gazetesi sahibi, Basın Yayın Derneği Onursal Başkanı H, Hakkı Özsoy da basın sektörünün öncelikli sorunun yasal bir düzenleme olduğunun altını çizerek, “Basın camiası, Barolar, Tabip Odası, Mali Müşavirler gibi yasal düzenleme ile bir oda yapısına dönüşmedikçe sağlıklı ilerleme sağlanamayacaktır. Bizlerin temsilcisi olan sizlerden bu yöndeki çalışmalarınıza hız vermenizi istirham ediyoruz” dedi.

Afyonkarahisar Basın Yayın Derneği Başkanı Sezer Küçükkurt’un nazik ziyaretleri nedeniyle Arslan ve Kolaylı’ya teşekkürlerini bildirdiği ziyarette Kadınana Gazetesi sahibi Canser Kuzu, Hisar Gazetesi sahipleri Mahmut Emin Birliktir ve Hakan Dilek ile Şuhut’un Sesi Gazetesi sahibi Mehmet Abdioğulları da hazır bulundular.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM