GELİYORUZ !!!
AFYONTÜRK TV DE YEPYENİ PROJEYLE YAKINDA EKRANLARDAYIZ ...

reklam
  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST

grand pasha bet

2019 YILI RAMAZAN AYI BASIN BİLGİLENDİRME

2019 YILI RAMAZAN AYI BASIN BİLGİLENDİRME

05 Mayıs 2019 Pazar akşamı ilk Teravih Namazı ve 06 Mayıs 2019 Pazartesi günü ilk orucumuzla birlikte inşallah Ramazan Ayına başlamış olacağız. Rabbim idrak edeceğimiz Ramazan Ayını ülkemiz ve İslam âlemi için hayırlı eylesin.

· Ramazan, gönüllerin inşa edildiği mübarek bir zaman dilimidir. İbadetlerin en önemli özelliklerinden birisi de, toplumda gönülleri bir araya getirmesidir. Başkanlığımız da bu noktada, toplumumuzda gönüllerin bir araya gelmesine katkı sağlamak ve bilinç oluşturmak adına her yıl Ramazan Ayında bir ana tema belirlemektedir. Bu yıl da “Ramazan ve İnfak” konusu vaaz ve irşat programlarımızda ağırlıklı olarak işlenecek ve gerekli vurgu yapılacaktır.

· Toplumda gönüllerin inşası için her bir fert üzerine düşeni mutlaka yapmalıdır. Bu bağlamda, kırılan kalplerin tamiri, akrabalık, komşuluk ve dostlukların daha kuvvetli olması için Ramazan Ayını bir fırsat bilmeliyiz.

· Ramazan, Arınma Ayıdır: İbadetler bizi günahlarımızdan temizler. Oruç ibadeti kendisine riyanın karıştırılmadığı bir ibadettir. Peygamber Efendimiz oruç ibadetini kalkan olarak tavsif etmişlerdir. Dolayısıyla oruç, yani imsak ile kişi, bir ay boyunca kendini manevi bir eğitimden geçirir ve böylece her türlü kötülük ve günahtan arınmış olur.

· Ramazan Kur’an Ayıdır: Kur’an-ı Kerim bu ayda nazil olmuştur. Bu sebeple, hem Kur’an-ı Kerim’i okuma hem de onun kutsal mesajları üzerinde düşünme konusunda bu ayda biraz daha hassas ve gayretli olmalıyız.

· Ramazan Oruç Mevsimidir: Peygamber Efendimizin ifadesiyle, oruç günahlara karşı bir kalkandır. Tutmuş olduğumuz oruç bu nispetle bize bir ay boyunca, nefsimizle mücadeleyi ve günahlara karşı durmayı öğretir.

· Ramazan Sadaka Ayıdır: Sadaka, müminin en temel görevlerindendir. Bu nispetle Ramazan Ayı da sadaka ibadetinin en çok uygulandığı müstesna bir zaman dilimidir. Kulun Allah’a sadakatini gösteren sadaka ibadeti ile Mü’min, sadece Allah rızasını gözeterek, Allah’ın kendisine bahşettiği nimetleri tasadduk etmek suretiyle, aslında Mü’min kardeşinin hakkını gözetmiş olur. Bunun yanında zekât ibadeti ise, sadece Ramazan ayına ait bir görev değildir. Ancak, toplumun büyük çoğunluğu, Ramazan Ayının manevi havasından istifade etmek amacıyla genellikle zekât ibadetini bu ayda yerine getirmeye çalışır. Aslı itibariyle zekât, zenginlerin malında Allah’ın fakirler için tayin ettiği bir haktır. Zekâtın önemli işlevlerinden birisi de toplumda kalpler arası muhabbeti temin etmesidir. Dolayısıyla böylesi önemli bir ibadetin ifasında son derece hassas davranmalı, zekâtımızı hesap ederken ve dağıtırken de çok dikkatli olmalıyız. Aile fertlerinde ve akrabalarımız arasında ihtiyaç sahipleri varsa onları da mutlaka görüp gözetmeliyiz.

· 2019 yılı için Başkanlığımız Din İşleri Yüksek Kurulunun tespit ettiği sadaka-i fıtır miktarı 23.00 TL’dir. Hiç şüphesiz bu miktar asgari olandır. Kişi maddi durumu nispetinde daha fazlasını da verebilir.

· Ramazan aynı zamanda aile içi ve akrabalık bağlarının güçlendirildiği bir aydır. Özellikle iftar sofralarında aile, akraba ve komşularla bir araya gelmeye gayret gösterelim. Fakat her durumda olduğu gibi iftar sofralarında da, israf ve gösterişten şiddetle kaçınmalıyız. Cenab-ı Allah’ın bizleri her zaman men ettiği bu gibi davranışlarla, Ramazan Ayının manevi kazanımlarını boşa çıkarmamalıyız.

· Ramazan, yoksulların, göçmenlerin ve kimsesizlerin her zamankinden daha fazla hatırlandığı günlerdir. Bu itibarla, ihtiyaç sahibi kardeşlerimizi ve muhacir olarak ülkemizde bulunan din kardeşlerimizi de unutmayalım.

· Ramazan ayının en önemli ibadetlerinden biri olan teravih namazlarına ailece katılmaya gayret gösterelim. Çocuklarımızı da, Ramazan Ayının manevi atmosferinden istifade etmelerini sağlamak amacıyla camilerimize ve özellikle teravih namazlarına yönlendirelim. Fakat çocuklarımızın yaşlarına uygun olarak yapabilecekleri davranışları büyükleri olarak anlayışla karşılayalım. Bu hususta çocuklara daha müsamahalı davranmalı onların kalplerini kıracak söz ve

davranışlardan kaçınmalı, farkında olmadan minik yüreklerin camiden uzaklaşmalarına fırsat vermemeliyiz.

· Ramazanda Kadir Gecesi Var: Ramazan Ayının, içerisinde bin aydan daha hayırlı bir gece olan Kadir gecesini barındırması nedeniyle, özellikle son on günü değerlendirirken gayretli olalım. Hem nafile ibadetler, hem sadaka konusunda bu gayretimiz son derece önemlidir.

· Ramazanda İtikâf Güzelliği Var: Kulun Rabbiyle baş başa kaldığı, Yaratıcısını ve Kâinatı tefekkür etmenin yanında günahlardan uzaklaşma ve arınma imkânı bulduğu İtikâf ibadeti, yine Ramazan Ayının öne çıkan ibadetlerindendir. İl Müftülüğü olarak, vatandaşlarımızın bu önemli ibadeti huzurlu bir şekilde yerine getirebilecekleri camilerimizi tespit ettik. Bu camilerde itikâfa girmek isteyen kardeşlerimiz müftülüğümüze müracaat etsinler.

· Ramazan ayı Kur’an mevsimi olduğundan, mutlaka bir mukabele iklimine sığınalım. Böylece Kur’an’ın verdiği mesajları özümsemeye çalışalım. Şahsımız adına nefsi eksikliklerimiz, toplum ve ümmet adına da Kur’an-ı Kerim’e karşı sorumluluklarımız konusunda da bir değerlendirme yaparak, manevi kazancımızı artırmaya çalışalım.

· Ramazan ve Çocuk: Ramazan ikliminde ihmal edilmemiş gereken konulardan birisi de çocuklarımızdır. Yaşı uygun olanları oruca teşvik edelim. Cami ikliminden çocuklarımızı ve gençlerimizi asla mahrum etmeyelim. Özellikle teravihlerde hanemizden yaşı uygun olan çocuklarımızı camiye gelmeleri için teşvik edelim. Camilerimizde de cemaat olarak ve büyükleri olarak çocuklarımıza gerekli kolaylıkları sağlayalım.

· Ramazanda Dua: Dua, Rabbimiz tarafından biz Müslümanlara bahşedilen en önemli ihsanlardan birisidir. Bu önemli ihsanı Ramazan Ayında da bolca yerine getirmeye gayret edelim. İftar ve sahur anlarında, namaz sonlarında, özellikle de Ramazan Ayının son on gününde ve Kadir Gecesinde olmak üzere, kendimiz, ailemiz ve bütün İslam Ümmetinin kurtuluşu için dua ve niyazda bulunmayı unutmayalım.

 

Bu bağlamda, Afyonkarahisar İl Müftülüğü olarak;

1. Bütün camilerimizde mukabele okunacaktır.

2. Kur’an Kurslarımızda bayan görevlilerimizin gözetiminde, bayanlara yönelik mukabele okunacaktır.

3. Bütün camilerimizde her gün, öğle ve yatsı namazı öncesi sohbet programı olacaktır.

4. Hatimle teravih namazı ve hatimle sabah namazı uygulamasına devam edilecektir.

Hatimle Teravih Namazı Kılınacak Camilerimiz:

a) Hacı Aşık Camii

b) Kurra Camii

c) Arap Mescid Camii

d) Çimento Camii

Hatimle Sabah Namazı Kılınacak Camilerimiz:

a) Mısri Camii

b) Yeni Sanayi Camii

c) Yeşil Camii

d) İmam-Hatip Lisesi Camii

Ayrıca uygulamanın yapılacağı cami isimleri ile birlikte mukabele okunacak camilerimizin de tam listesi, müftülüğümüz web sayfası olan www.afyonkarahisar.diyanet.gov.tr adresinde yayınlanmıştır.

Yine bütün vatandaşlarımız, Diyanet İşleri Başkanlığımızın Ramazan Ayı ile alakalı ülke genelindeki İlmi ve Hayri bütün çalışmalarını https://ramazan.diyanet.gov.tr/tr-TR web adresinden takip edebilirler.

5. İlimizin, uydu üzerinden yayın yapan mahalli kanalı Kanal 3 TV’de, müftülümüzce hazırlanan “İftar Saati“ adlı bir program yapılacak ve Ramazan Ayı boyunca her gün iftar öncesi yayınlanacaktır. Yine İlimizde yerel yayın yapan GÜN FM radyosunda da programlarımız devam edecektir.

6. Ramazan ayı ile ilgili genel tavsiyelerimiz de şunlardır;

– Bir mukabele iklimine sığınalım,

– İmkânımız dâhilinde ( namazlarda sıklıkla okuduğumuz sureler ) Kur’an-ı Kerim’in anlamı ve tefsirine zaman ayıralım,

– Teravih namazlarına katılmaya gayret gösterelim,

– Çocuklarımıza ramazan ayının maneviyatına uygun davranmaları için tedbir alalım,

– Aile ve komşular başta olmak üzere ihtiyaç sahipleri ile incitmeden ilgilenelim,

– İftar sofralarında israf ve gösterişten kaçınalım,

– İmkân dâhilinde ilimizdeki misafir öğrencilerimize el uzatalım,

– Türbe ve mezar ziyaretlerinde sünnete uymayan davranışlardan sakınalım,

 

Rabbim idrak edeceğimiz Mübarek Ramazan Ayının güzelliklerinden istifade etmeyi hepimize nasip eylesin. İlimize, ülkemize ve tüm İslam âlemine güzellikler nasip eylesin.

 

 

 

Şükrü KABUKÇU

Afyonkarahisar İl Müftüsü

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM

escort ankara